Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Σκαφών Offshore 3ος Γύρος – Θεσσαλονίκη
ΝέαΠανελλήνιο Πρωτάθλημα Σκαφών Offshore
3ος Γύρος – Θεσσαλονίκη
Δάμασαν και τον… Θερμαϊκό
Η Θεσσαλονίκη φιλοξένησε, το Σαββατοκύριακο 13-14 Ιουνίου, τον 4ο γύρο του πανελληνίου πρωταθλήματος φουσκωτών σκαφών Offshore. Συνολικά 16 σκάφη με ισάριθμα πληρώματα έδωσαν το παρών και έδωσαν μία ακόμα «μάχη» στο Θερμαϊκό κόλπο.
![](https://www.ortsa.gr/news_imgs/news_1245308032/001.jpg)
Στον πρώτο αγώνα που διεξήχθη το Σάββατο, νικητές αναδείχτηκαν γι? ακόμα μια φορά οι Χαλκιόπουλος και Μπρόκος με σκάφος Sport Rib SR9, κινητήρες Eagle 2×240 Hp και υποστηρικτή την εταιρεία πετρελαιοειδών Silk Oil. Το πλήρωμα ξεκίνησε από τον Λευκό Πύργο και όπως φάνηκε δεν αντιμετώπισε προβλήματα με τα υψηλά κύματα αλλά και τα 4 μποφόρ που έπνεαν στην περιοχή. Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και την Κυριακή όπου το πλήρωμα από τη Ρόδο δεν έδωσε περιθώρια ελπίδας στους αντιπάλους του κατακτώντας μία ακόμη νίκη.
Ο επόμενος διπλός αγώνας του πρωταθλήματος θα διεξαχθεί στις 5-6 Σεπτεμβρίου στα Χανιά.
Δηλώσεις νικητή, Ανδρέα Χαλκιόπουλου
«Προσπαθήσαμε αρκετά και το αποτέλεσμα ήταν γι΄ ακόμα μια φορά θετικό. Το μυαλό μας είναι στα Χανιά όπου θα κυνηγήσουμε και εκεί την 1η θέση».