12ο Κύπελλο Υποβρύχιας Σκοποβολής ΓΛΑΥΚΟΥ
ΝέαΤην πρώτη Κυριακή του Μαΐου (2/5/10) ο σύλλογος Γλαύκος διεξήγαγε τον καθιερωμένο εδώ και πολλά χρόνια ετήσιο αγώνα open υποβρύχιας σκοποβολής συμβατικών όπλων στο Δημοτικό Κολυμβητήριο Άνω Λιοσίων.
![](https://www.ortsa.gr/news_imgs/news_1273563065/5.jpg)
Για πρώτη φορά φέτος έξι σύλλογοι – ναυτικοί όμιλοι, μεταξύ αυτών και ο Γλαύκος, συνδιοργανώνουν με την ενοποίηση των αγώνων τους το Πρώτο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Υποβρύχιας Σκοποβολής και ο συγκεκριμένος ήταν ο δεύτερος αγώνας στη σειρά.
![](https://www.ortsa.gr/news_imgs/news_1273563065/12.jpg)
Όλοι οι συμμετέχοντες σύλλογοι εφαρμόζουν το νέο κανονισμό και τα ίδια αυστηρά κριτήρια, με αποτέλεσμα να ανεβαίνει έτσι το κύρος, η αξιοπιστία, το ενδιαφέρον και ο ανταγωνισμός στους αγώνες αυτού του πολύ όμορφου θεσμού.
![](https://www.ortsa.gr/news_imgs/news_1273563065/27.jpg)
Το Δ.Σ. του συλλόγου και επιτροπή του αγώνα φρόντισε με επιμέλεια και την παραμικρή λεπτομέρεια, με αποτέλεσμα ο αγώνας να ήταν άψογος από πλευράς διοργάνωσης και ομαλής διεξαγωγής.
![](https://www.ortsa.gr/news_imgs/news_1273563065/28.jpg)
Το πολύ υψηλό αγωνιστικό επίπεδο των πενήντα αθλητών το οποίο μαρτυρούν και οι μεγάλες βαθμολογίες των περισσοτέρων, αλλά και η ευγενής άμιλλα που υπήρξε μεταξύ τους, έκαναν τον αγώνα να έχει μεγάλο ενδιαφέρον και αγωνία μέχρι το τελευταίο λεπτό των εφτά ωρών της συνολικής του διάρκειας.
![](https://www.ortsa.gr/news_imgs/news_1273563065/38.jpg)
Ευχάριστη έκπληξη ήταν οι δύο γυναικείες συμμετοχές, της Κατερίνας Τοπούζογλου και της Φοίβης Σκοτίδα, οι οποίες τα πήγαν και αρκετά καλά για πρώτη συμμετοχή.
Οι νικητές στην ατομική βαθμολογία ήταν:
1) Βούρτης Αντώνης: 2.791 βαθμοί
2) Δούναβης Γιώργος: 2.645 βαθμοί
3) Πάσχος Σπύρος: 2.580 βαθμοί
Οι νικητές στο ομαδικό ήταν:
1) Ν.Ο.ΣΥΡΟΥ 1 (Δούναβης – Παπακωνσταντής): 5.073 βαθμοί
2) Ν.Ο.ΤΡΙΧΩΝΙΔΑΣ 2 (Πάσχος – Μπέλλος): 5.005 βαθμοί
3) ΑΛΙΩΤΙΣ 1 (Βούρτσης – Μπίνης): 4.878 βαθμοί
Ο σύλλογος Γλαύκος ευχαριστεί:
-Τις εταιρίες χορηγούς του αγώνα
-Τις εταιρίες που προσέφεραν τα δώρα της λαχειοφόρου αγοράς
![](https://www.ortsa.gr/news_imgs/news_1273563065/7.jpg)
-Το δήμο Άνω Λιοσίων για την παραχώρηση του κολυμβητηρίου.
-Το κατάστημα του Αντώνη Χαλκέα που προσέφερε τις φιάλες αέρα για τον αυτοδύτη.
-Το σύλλογο Ιάσων Βόλου που προσέφερε μέρος του εξοπλισμού που χρησιμοποιήθηκε.
-Τους δύο κριτές που ήταν μέσα στην πισίνα τόσες ώρες, τον αυτοδύτη Πάνο Μανούσο και τον Δημήτρη Μπουρουτσίδη.
-Τη διεύθυνση και το προσωπικό του κολυμβητηρίου.
-Όλα τα περιοδικά, έντυπα και ηλεκτρονικά, του ειδικού τύπου που κάλυψαν δημοσιογραφικά τον αγώνα.
-Όλους τους αθλητές και τους συλλόγους που συμμετείχαν.
![](https://www.ortsa.gr/news_imgs/news_1273563065/42.jpg)